نماشویی در شمال تهران

ابزار راپل

ابزار راپل بسیار متنوع هستند و مهم ترین وظیفه آن ها تسهیل کار در ارتفاع و تامین امنیت راپل کار است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ابزا راپل و بررسی جوانب مختلف این شغل جذاب بپردازیم. پس اگر شما یک راپل کار هستید و یا میخواهید برای اولین بار با این شغل آشنا شوید این مقاله می تواند به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر از پیچ و رولپلاک نما شما می توانید با کارشناسان ما در شرکت اوج یاران تماس بگیرید.

 

تفاوت راپل و داربست

در سال های گذشته استفاده از ابزار راپل مانند امروز رایج نبود و دلیل آن هم به کار گیری داربست و نصب آن برای انجام تمام امور در ارتفاع محسوب می شود. نصب داربست موجب افزایش هزینه های مالی و زمانی می شد که مقرون به صرفه نبود. اما به مرور زمانی شغلی به نام راپل به وجود آمد که به انجام دهنده آن راپل کار گفته می شود. این شخص برای انجام کارها نیاز به ابزارهایی دارد تا بتواند کار را به بهترین نحو انجام دهد. در ادامه به معرفی ابزار راپل خواهیم پرداخت.

 

مزیت استفاده از راپل کاران چیست؟

امنیت

حتما تا کنون بارها خبر سقوط و کشته شدن کارگران از داربست را شنیده اید. استفاده از داربست موجب بروز خطرات و مشکلات زیادی می شود که یکی از آن ها عدم امنیت کارگران است. اما راپل کار با تجهیزاتی که دارد امنیتش تضمین شده است و هیچ گاه با خطر سقوط از داربست مواجه نخواهد شد. برای اطلاعات بیشتر شما می توانید مقاله خدمات نما بدون داربست را مطالعه کنید.

صرفه جویی در زمان

عدم نصب داربست می تواند به طرز چشم گیری موجب صرفه جویی در زمان شود زیرا نیاز به صرف زمان برای باز کردن , نصب و در نهایت جمع آوری داربست نخواهد بود.

دسترسی به مناطق دشوار

یکی دیگر از مزایای کار در ارتفاع با طناب را می توان دسترسی به مناطق دشوار دانست. فرقی نمی کند که راپل کار در حال نما کردن ساختمان است یا رنگ آمیزی آن. عدم دسترسی به مناطق دشوار در داربست بسیار بیشتر از راپل است.

عدم آسیب دیدن نما ساختمان

داربست ساختاری فلزی و آهنی دارد و عدم توجه به نکات ایمنی می تواند موجب آسیب رساندن به نمای ساختمان شود. به همین دلیل راپل کاران از جایگاه بالاتری برخودار هستند زیرا وجود آن ها هیچ آسیبی به ساختمان نخواهد زد.

 

ابزار راپل

ابزار راپل

تجهیزات راپل و به کار گیری آن ها توسط راپل کار موجب می شود که امنیت او تضمین شود و کیفیت نهایی کار به بالاترین میزان خود برسد.

کارابین

کارابین یکی از ابزار راپل محسوب می شود که تنوع بالایی در ساختار , مدل و جنس دارد اما به طور کلی وظیفه آن ایجاد اتصالات مطمئن است. عدم استفاده از کارابین می تواند راپل کار را با مشکلات عدیده ای موجاه کند که ممکن است امنیت او را به خطر بیندازد. این ابزار نه تنها برای کارهای ساختمانی بلکه برای ورزش هایی از جمله غارنوردی و صخره نوردی نیز استفاده می شود و کاربرد وسیعی دارد.

هشتی

هشتی یک ابزار دو حلقه ای است. این ابزار یک حلقه بزرگ و یک حلقه کوچک دارد که برای کارابین و طناب استفاده می شود. حلقه بزرگ به کارابین انداخته می شود و از کمر عبور می کند. سپس طناب بر روی حلقه کوچک انداخته می شود.

رول و مته آن

برای تشکیل کارگاه در منطقه مورد نظر باید از رول و مته آن استفاده کرد. در منطقه ای که برای تشکیل کارگاه در نظر گرفته اید باید به خوبی بررسی کنید که دچار فرسودگی و فرسایش نباشد. زیرا قرار دادن رول و مته در این ماطق موجب افزایش ریزش و فرسودگی آن خواهد شد.

میخ

استفاده از میخ برای برقراری کارگاه بسیار ضروری استو برای کار ارتفاع باید ابزار راپل را به دقت استفاده کنیم. استفاده از میخ باید به رعایت نکات دقیق شود.

هارنس

هارنس برای نشستن راپل کار بر روی آن است. این ابزار راپل به نحوی ساخته شده که مانند یک صندلی عمل می کند و موجب جلوگیری از سقوط راپل کاران می شود. این ابزار به صورت بالاتنه و پایین تنه است که که توسط قلاب ها به بدن راپل کار متصل می شود.

طناب

طناب راپل دارای دو نوع است. طناب داینامیک و استاتیک. طناب های استاتیک در هنگام تحمل وزن راپل کار حالت کشسانی ندارند اما طناب های داینامیک خاصیت ارتجاعی دارند و به محض تحمل وزن زیاد تا حدی دچار کشش می شوند. اما امروزه استفاده از طناب هایی به نام نیمه داینامیک مورد توجه قرار گرفته اند که حالتی بین این دو نوع دارند.

 

ابزار راپل

نکات مهم

قبل از استفاده از هر گونه ابزار راپل باید سلامت آن ها را به دقت بررسی کنید. به طور مثال استفاده از طناب پوسیده و زخمی به شدت امنیت شما را به خطر می اندازد. زیرا تحمل وزن راپل کار را نداشته و به سرعت دچار پارگی و سقوط راپل کار خوهد شد.

بعد از اتمام تایم کار باید تمام ابزارهای راپل را به خوبی تمیز کنید. شستن ابزار ها و بررسی آن ها موجب می شود تا در صورت مشاهده هر گونه آسیب اقدامات لازم را انجام دهید.

محل تشکیل کارگاه ها را به دقت بررسی کنید. اگر در منطقه ای کارگاه تشکیل دهید که از استحکام کافی برخوردار نیست می تواند امنیت شما را به خطر بیندازد.

 

توصیه هایی برای استفاده از طناب راپل

از طناب هایی که دارای پوسیدگی و پارگی هستند به هیچ وجه استفاده نکنید.

اضافه طناب را در مقصد حلقه کنید تا در زیر دست و پای شما نباشد.

اگر طناب راپل داری پیچ خوردگی است ابتدا پیچ آن را باز کنید و سپس از آن استفاده کنید.

بعد از اتمام کار آن را با آب شیرین بشوئید. در هنگام شستن آن از مواد شیمیایی استفاده نکنید زیرا به مرور زمان موجب آسیب دیدگی آن خواهد شد.

 

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *