طناب داینامیک

طناب داینامیک

طناب داینامیک به طناب هایی گفته می شود که قابلیت جذب نیروی حاصل از سقوط راپل کار را دارد. با جذب این انرژی از سقوط کامل او و برخورد راپل کار با زمین جلوگیری خواهد شد. به همین دلیل یک انتخاب مناسب برای او به شمار می رود. طناب یکی از مهم ترین ابزارهای ایمنی راپل کار در ارتفاع محسوب می شود. در این مقاله به طناب داینامیک و انواع آن اشاره می کنیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر از پیچ و رولپلاک نما شما می توانید با کارشناسان ما در شرکت اوج یاران تماس بگیرید.

 

 

طناب دینامیک چیست ؟

طناب داینامیک از مهم ترین و ضروری ترین ابزارهای ایمنی برای راپل کاران است. زمانی که راپل کار مشغول کار در ارتفاع و ارائه خدمات نما با طناب است باید از تمام تجهیزات ایمنی برای حفظ سلامت خود استفاده کند. دو نوع طناب برای کار در ارتفاع وجود دارد که می توان به طناب استاتیک و طناب داینامیک اشاره کرد. قبل از پرداخت به اصل موضوع بهتر است به تعریفی مختصر از این دو طناب اشاره کنیم.

طناب استاتیک

طناب استاتیک یا طناب ایستا به طناب هایی گفته می شود که خاصیت کشسانی ندارند و در هنگام سقوط راپل کار نمی توانند انرژی حاصل از سقوط را به خود جذب کنند. به عبارتی دیگر طناب های استاتیک گزینه مناسبی برای راپل کار به شمار نمی روند و نمی توانند امنیت او را تامین کنند.

طناب داینامیک

طناب داینامیک که امروزه جزو مهم ترین وسایل راپل کاران است می تواند به خوبی نیروی حاصل از سقوط فرد را به خود جذب کند و از سقوط کامل او جلوگیری کند. ترکیب اصلی این نوع از طناب ها پلی آمید است و از الیاف یکپارچه و بدون انقطاع ساخته شده است.

 

انواع طناب داینامیک

تک طناب

اولین نوع از طناب داینامیک را می توان ” تک طناب ” نامید. این نوع از طناب ها جزو رایج ترین ابزار برای راپل کاران است. قطر این طناب راپل معمولا 9 میلی متر و کمتر از 1 سانتی متر است. کاربرد این طناب ها در مکان هایی است که قطر پارگی طناب به دلایلی مانند ریزش سنگ وجود ندارد. اما به طور کلی اگر تمایل دارید که استحکام طناب بالاتر باشد می توانید از قطرهای بیشتر استفاده کنید.

نکته مهمی که باید در انتخاب قطر طناب در نظر داشته باشید این است که هر چه قطر طناب بیشتر باشد وزن آن نیز افزایش پیدا می کند. وزن زیاد ممکن است موجب بروز مشکلاتی در حین کار کردن شود به همین دلیل اغلب افرادی که کم تجربه هستند از طناب های قطور استفاهده می کنند. افرادی که سابقه زیادی در این حوزه دارند ترجیح می دهند از طناب هایی با قطر 9 میلی متر در کار استفاده کنند.

هر چه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد برای افزایش ایمنی باید از طناب های ضخیم تری استفاده کرد. زیرا امنیت راپل کار را تضمین می کند.

 

طناب دوقلو

در هنگامی که شرایط کار سخت است می توانید از طناب داینامیک دوقلو استفاده کنید. این نوع از طناب ها همان طور که نامشان پیداست دو رشته طناب مشابه هستند که در تمام میانی ها نصب می شوند .امنیت بالا و سهولت استفاده از این طناب ها موجب شده که اغلب راپل کاران از آن ها استفاده کنند. نه تنها برای کار در ارتفاع بلکه برای صعود کوهنوردان نیز این طناب کارایی دارد.

 

طناب داینامیک

نیم طناب

نیم طناب ها به صورت یکی درمیان از میانی ها عبور می کنند و پارگی طناب را به دلایل مختلفی کاهش می دهند. نیم طناب ها نیز مانند طناب های دوقلو از امنیت بالایی برخوردار هستند و علاوه بر کار در ارتفاع در سنگنوردی و کوهنوردی نیز گزینه مناسبی محسوب می شوند. در هنگام استفاده از انواع طناب نکته مهمی را که ادامه به آن اشاره می کنیم را نادیده نگیرید.

 

نکته مهم

توصیه می شود برای امنیت بیشتر به سراغ تلفیق طناب ها نروید. طناب دوقلو و نیم طناب قبال تلفیق نیستند و در صورتی که سر طناب سقوط کند به دلیل متفاوت بودن سرعت های لغزش طناب ها دچار سوختگی می شوند.

 

آیا طناب ها تاریخ انقضا دارند؟ 

حداکثر میزان زمان استفاده از یک طناب به طور مداوم 1 سال است. هر چه فاصله زمانی بین استفاده از طناب بیشتر شود می توانید زمان بیشتری برای انقضای آن در نظر بگیرید. اما نکته مهمی که باید آن را رعایت کنید این است که در این مدت باید طناب ها به خوبی نگهداری شوند. به طور مثال بعد از پایان روز کاری باید به وسیله آب شیرین شستشو داده شوند. از مواد شیمیایی برای شستن آن استفاده نکنید زیرا به مرور زمان موجب پوسیدگی در آن خواهد شد.

 

طناب داینامیک

توصیه

ساختار طناب داینامیک به نحوی است که اگر به مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرد پوسیده می شود. پس آن را در مکان هایی مانند انباری نگهداری نکنید. برخی از افراد در صورتی که قصد ندارد تا 1 سال از طناب استفاده کنند آن در گوشه انباری می گذارند در صورتی که این مساله می تواند موجب خوردگی و آسیب های جدی به آن شود.

مورد دیگری که در نحوه صحیح نگهداری از طناب جود دارد این است که نباید در زیر وسایل سنگین و تیز قرار داده شوند. ورق های فلزی و کارتن های سنگین نامناسب ترین وسیله برای قرار دادن بر روی طناب هستند.

اگر طول طناب بیشتر از مقداری بود که مد نظر شماست باید اضافه آن را در مقصد حلقه کنید. به هیچ عنوان به فکر برش دادن آن نباشید. بریدن طناب با چاقو می تواند موجب از بین بردن آن و تخریب ساختار طناب شود. در این صورت دیگر امنیت شما قابل تضمین نیست و طناب قابلیت جذب انرژی حاصل از سقوط شما را نخواهد داشت.

 

 

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *