پیچ و رولپلاک نما

کاربرد پیچ و رولپلاک نما چیست؟

پیچ و رولپلاک نما ساختمان به منظور جلوگیری از شل شدن سنگ نمای ساختمان در اثر عوامل مختلف استفاده می شود. پیچ و رولپلاک نما ساختمان بدون استفاده از داربست انجام می شود. شرکت اوج کاران با تیمی متخصص و ماهر پیچ رولپلاک را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. پیچ رولپلاک نما به منظور محکم سازی سنگ های سست و مقاوم سازی نمای ساختمان انجام می شود. تیم ما با همراهی متخصصان با سابقه این حرفه افتخار این را دارد که با کیفیت ترین خدمات پیچ و رولپلاک نما را به هموطنان عزیز در کل کشور ارائه کند.

پرتکرار ترین پرسش های شما

بله، بیمه کردن کارکنان به صورت سالیانه انجام می شود و این کار امری مهم در انجام پروژه ها است. همواره امنیت کارکنان برای ما مهم تر از هر چیز دیگری است.

خیر، ما از دریل با مته های مخصوص رولپلاک استفاده می کنیم که هیچ آسیبی به سنگ نما و رولپلاک ها وارد نمی کند

بله برای سرامیک هم می شود از رولپلاک استفاده کرد فقط باید دقت شود که واشری که استفاده می شود باید بین پیچ و رولپلاک باشد تا مقاوم باشد.

تعداد و اندازه پیچ بر اساس جنس و ضخامت و ابعاد سنگ و میزان استحکام و مقاومت نما تعیین می شود.

اطلاعاتی در خصوص پیچ و رولپلاک نماآنچه که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد

پیچ و رولپلاک چیست؟

تاثیر عوامل طبیعی بر سنگ نما

اسکوپ کردن ساختمان

جنس و سایز پیچ رولپلاک

هزینه پیچ و رولپلاک


پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما چیست؟

آیا تا به حال به این مساله فکر کرده اید که چرا سنگ های ساختمانی را به وسیله پیچ و رولپلاک نما به سطح ساختمان نصب میکنند؟ آیا عدم استفاده از پیچ و رولپلاک باعث بروز مشکلاتی خواهد شد؟ آیا استفاده از پیچ و رولپلاک آسیبی به سنگ ها وارد نمیکند؟ در این مقاله به جنبه های مختلف آن میپردازیم تا شما با چگونگی و نحوه نصب سنگ ها به وسیله پیچ و رولپلاک نیز آشنا شوید.

در این چندسال اخیر پیچ و رولپلاک و دیگر کارهایی که در ارتفاع انجام می شوند، با استفاده از طناب و دیگر ابزارات استاندارد جهان و توسط تیم حرفه ای و با تجربه و با رعایت نکات ایمنی انجام می شوند. استفاده از طناب به جای داربست برای پیچ و رولپلاک نما و دیگر خدمات ساختمانی در ارتفاع مثل نماشویی و نورپردازی دارای مزایای بسیاری است. استفاده از داربست زمان زیادی را میگیرد و همین طور فضای زیادی را اشغال می کند و باعث مزاحمت در رفت و آمد عابران و یا وسایل نقلیه شود.

پیچ و رولپلاک نما بدون داربست و با طناب از خدمات تخصصی کار در ارتفاع گروه اوج کاران می باشد که با استفاده  از طناب های مقاوم بر روی نمای شما بالا و پایین می روند و عملیات محکم سازی و مقاوم سازی و تثبیت سنگهای نمای ساختمان را انجام میدهند تا از سقوط و خطرات ناگواری که در پی خواهد داشت پیشگیری شود. 

 به دلیل جلوگیری از ریزش سنگ نما بر اثر شل شدگی و عوامل محیطی انجام میشود. پیچ و رولپلاک نما امروزه امری بسیار ضروری است که  به بررسی جنبه های مختلف آن خواهیم پرداخت.

پیچ و رولپلاک نما

مزایای خدمات راپل نسبت به داربست

خدمات راپل نسبت به کار با داربست مزایای بسیاری زیادی دارد که به مهمترین آن ها اشاره می کنیم. یکی از مهمترین مزیت های خدمات راپل سرعت بالای کار نسبت به داربست است. زیرا داربست گذاری خودش یک مرحله کاملا زمان بر است و سرعت کار را به صورت قابل توجهی پایین می آورد اما خدمات راپل چندین برابر سریع تر انجام می گیرد. یکی دیگر از مزایای قابل توجه خدمات راپل، هزینه کمتر آن نسبت به داربست است. زیرا داربست از قطعات آهنی ای تشکیل شده که هزینه بالایی دارند و هم حمل و نقل و نصبشان دشوار است. اما راپل کاران با تجهیزات خود و با طناب می توانند بدون نیاز به صرف هزینه بالا از عهده کار به خوبی بربیایند.

از دیگر مزایای خدمات راپل این است که برعکس داربست، در محیط های شلوغ و پرجمعیت هم بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران، به راحتی انجام می گیرد. از دیگر مزیت های آن می توان به این موضوع اشاره کرد که خدمات راپل با ایمنی بالا انجام می گیرد چون راپل کاران از تجهیزات ایمنی حرفه ای استفاده می کنند. همچنین استفاده از راپل باعث می شود که کار به طور کامل انجام بگیرد زیرا که دسترسی به تمامی مناطق ساختمان به راحتی میسر می شود.

قیمت پیچ و رولپلاک

قیمت پیچ و رولپلاک نما ی ساختمان در تهران و شهرستان به نوع سنگ، تعداد سنگ، کوچک یا بزرگ بودن سنگ، ظاهر و نمای ساختمان و نرخ کار بستگی دارد. نرخ کار پیچ و رولپلاک نما از متری 6 تا 12 هزار تومان می باشد. البته این قیمت ثابت نیست چون متراژ و مساحت نمای ساختمان تاثیرگذار است. در مساحت بالا، تعداد پیچ رولپلاک بیشتری استفاده می شود. مورد دیگری که باعث افزایش قیمت می شود، تعداد سنگ های افتاده است.

هزینه پیچ و رولپلاک نما 

عوامل مختلفی در تعیین هزینه پیچ و رولپلاک های ساختمان موثر هستند که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم:

پیچ و رولپلاک نما
 انجام عملیات با داربست یا بدون داربست 

یکی از عوامل موثر در تعیین هزینه پیچ و رولپلاک نما داربست است. امروز افرادی به نام راپل کاران بسیاری از کارهایی که در ارتفاع انجام میشوند را به عهده میگیرند. این افراد در کار خود بسیار ماهر هستند و آموزش های تخصصی دیده اند. یکی از این کار ها انجام نمای ساختمان است. اگر برخی از سنگ های نمای ساختمان ریخته باشند نیازی به نصب داربست برای ترمیم آن ها نیست و میتوان از راپل کاران استفاده کرد. اگر میخواهید برای اولین بار ساختمان را نما کنید و حجم پروژه نیز کوچک است استفاده از راپل کاران نیز توصیه میشود زیرا هزینه کمتری نبست به داربست دارد. اما اگر پروژه شما وسعت زیادی دارد و دارای چندین طبقه است نیاز به نصب داربست میباشد.

تعداد طبقات ساختمان 

تعداد طبقات یکی از مهم ترین فاکتورها در تعیین هزینه نماکاری است. طبیعتا هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد هزینه نماکاری نیز بیشتر میشود. زیرا نیاز به مصالح بیشتر، نیروی بیشتر و … دارد. افزایش خطر و ریسک کار نیز یکی دیگر از مسائل پروژه های بزرگ است.


پیچ و رولپلاک نما

تاثیر عوامل طبیعی در افتادن سنگ های نما 

عوامل مختلفی مانند طوفان و زلزله میتواند باعث افتادن و سقوط سنگ های نما شود. همچنین برخی از عوامل شیمیایی و فیزیکی مانند انجماد و ذوب آب در حفره های سنگ های نما باعث ایجاد ترک و جدا شدن بخشی از سنگ نما می شود. اگر در نمای ساختمان از سنگ های بزرگ و سنگینی مانند گرانیت استفاده کرده اید این خطرات دو چندان خواهد شد. زیرا اگر یکی از سنگ های نما سقوط کند، امنیت جانی ساکنین به خطر خواهد افتاد. پس به وسیله پیچ و رولپلاک سنگ های نما را مستحکم میکنند تا علاوه بر تامین امنیت بتوانند ظاهری زیباتر نیز برای ساختمان به وجود آورند.


 پیچ و رولپلاک نما، اسکوپ نیز نام دارد. با اسکوپ کردن نمای ساختمان میتوان از خطرات احتمالی پیشگیری کرد و امنیت ساختمان را افزایش داد. در ادامه به توضیح اسکوپ نما می پردازیم.

پیچ و رولپلاک نما

اسکوپ کردن ساختمان 

نام دیگر پیچ و رولپلاک کردن سنگ های نما ” اسکوپ ” است. افرادی که در نما سازی مهارت بالایی دارند و علاوه بر آموزش های تخصصی که دیده اند هنر زیبایی شناسی دارند گزینه مناسبی برای نماکاری ساختمان شما هستند. زیرا نمای بیرونی ساختمان در معرض دید است و باید به بهترین نحو زیباسازی شود و هر گونه اشتباهی در انجام عملیات نما موجب نازیبا شدن ساختمان شما خواهد شد. اسکوپ کردن به شکل های مختلفی انجام می گیرد مانند روش لقمه گذاری، روش سیم مفتول، روش اسکوپ دو پایه و  روش دیگر که در استحکام نمای ساختمان نقش بسزایی دارد. برای اسکوپ کردن ساختمان باید یکسری موارد رعایت شود.

سایز پیچ برای اسکوپ کردن نما

طبیعتا سایز پیچ برای اسکوپ کردن نما کاملا بستگی به ضخامت سنگ دارد و ملات پشت سنگ نیز امری تعیین کننده در استفاده از پیچ است. معمولا برای سنگ هایی که ضخامتی در حدود 5/1 سانتی متر دارند باید از پیچی استفاده کرد که حداقل 4 برابر از آن بلندتر است یعنی پیچ 6 سانتی متری. سنگ هایی که ضخامتی بین 2 تا 3 سانتی متر دارند باید از پیچی با سایز 8 سانتی متر برای اسکوپ کردن استفاده کنند. هر چه ضخامت سنگ بالاتر میرود سایز پیچ نیز بیشتر میشود. اما این نکته را مدنظر داشته باشید که هر چه سنگ ضخامت کمتری داشته باشد باید مته نازک تری جهت سوراخ کاری استفاده کرد تا سنگ دچار شکستگی و ترک خوردگی نشود.

پیچ و رولپلاک نما
فاصله بین پیچ ها

برای پیچ و رولپلاک کردن نما در ساختمان همانطور که نباید از تعداد کم پیچ استفاده کرد، نباید تعداد زیادی نیز به کار برد. اگر از تعداد کم استفاده کنید باعث کاهش استحکام سنگ ها خواهد شد و ممکن است تعداد پیچ ها تحمل بار سنگین سنگ ها را نداشته باشد و سنگ ها در صورت کنده شدن سقوط کنند. اما استفاده از تعداد زیاد پیچ نیز ممکن است باعث شکستگی سنگ و ایجاد ترک در آن شود.

پس بهترین حالت این است که در سنگ هایی با عرض 40 سانتی متر و طول یک متر هر 50 سانتی متر از یک پیچ و رول پلاک استفاده کنید. از دریلی که برای سوراخ کاری استفاده میکنید بهتر است که دارای دیمر باشد تا چرخش و سرعت را تحت کنترل داشته باشید.

آیا از پیچ و رولپلاک نما فقط برای نمای ساختمان استفاده می شود؟

از پیج و رولپلاک فقط برای محیط بیرونی ساختمان استفاده نمیکنند بلکه هر جایی که از سنگ ساخته میشود مانند راه پله ها، پارکینگ و تمام فضاهای داخلی باید از پیچ و رول پلاک استفاده کرد تا بتوان سنگ ها را محکم و در جای خود به خوبی سفت کرد. بهترین نوع پیچ را که باید در اسکوپ کردن سنگ ها به کار برد پیچ گالوانیزه است. این پیچ در برابر شرایط جوی مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد و بهتر است که این پیچ ها بر روی بتونه کار شوند.

از پیچ و رولپلاک فقط در نصب سنگ های نما استفاده نمیکنند بلکه در هر مکانی که سنگ نصب میشود برای استحکام آن ها باید از پیچ و رول پلاک بهره برد. مکان هایی مانند داخل ساختمان , پارکینگ ها و…..

اما در پیچ و رول پلاک کردن از چه ابزارها و پیچ هایی استفاده می شود که موجب تثبیت سنگ ها خواهد شد و امنیت آن را تامین میکند؟


پیچ و رولپلاک نما

جنس پیچ و رول پلاک نما

در نصب سنگ های نما باید از پیچ هایی استفاده کرد که بیشترین مقاومت را در برابر شرایط محیطی از خود نشان میدهند. در حال حاضر مناسب ترین پیچی که برای اسکوپ کردن ساختمان استفاده میشود پیچ ” گالوانیزه ” است. این پیچ میتواند با مقاومت بالایی که دارد از سنگ ها به خوبی محافظت کند.  اما اگر عملیات مقاوم سازی در داخل ساختمان مانند پارکینگ و راه پله انجام میگیرد میتوان از پیچ های بدون روکش استفاده کرد.

پیچ گالوانیزه چیست؟ 

همانطور که میدانید آهن و فولاد مهم ترین بخش زندگی مدرن هستند. این فلزات نقش مهمی در دنیای صنعتی امروز دارند و فواید زیادی برای ما داشته اند اما نمیتوان عدم مقاومت آن ها در برابر عوامل محیطی مانند سایش و خوردگی را نادیده گرفت. پیچ هایی که برای اسکوپ کردن ساختمان نیز استفاده میشوند از نوع فولاد هستند و برای مقاوم کردن آن ها در برابر عوامل محیطی و فرسایشی عمل گالوانیزاسیون بر روی آن ها انجام میشود.

 

گالوانیزاسیون چیست؟ 

گالوانیزاسیون عملیاتی است که بر روی فلز های آهن و فولاد انجام می شود. در این کار یک لایه ضخیم از جنس ” روی ” بر روی بدنه پیچ ها قرار میگیرد. این پوشش موجب میشود که مقاومت فلز افزایش بسیار بالایی پیدا کند و بر اثر عوامل محیطی مانند رطوبت، گرما و… دچار خوردگی و اکسیداسیون نشود. گالوانیزاسیون به قدری استحکام فلز را بالا میبرد که اگر بخشی از سطح فلز بنا به هر دلیلی آسیب ببیند یا سطح آن به خوبی گالوانیزه نشده باشد پوشش های کناری به دلیل انجام تبادلات الکتریکی میتوانند از سطح آسیب دیده محافظت کنند. عمل گالوانیزاسیون به دو روش سرد و گرم انجام میشود که انجام عملیات گرم موجب افزایش مقاومت فلز نسبت به گالوانیزاسیون سرد خواهد شد.


پیچ و رولپلاک نما َ

مناسب ترین سایز پیچ و رولپلاک نما

اولین فاکتوری که باید قبل از انتخاب سایز پیچ و رولپلاک در نظر بگیرید ابعاد و ضخامت سنگ است. به طور مثال اگر قصد دارید از سنگ های ضخیم و سنگینی مانند گرانیت و یا تراورتن استفاده کنید باید از پیچ های ضخیم تر بهره بگیرید تا پیچ بتواند به خوبی از سنگ عبور کند و وارد ملات پشت آن شود. هنگام سوراخکاری بر روی سنگ های نازک تر حتی الامکان از مته های ریز برای سوراخکاری استفاده کنید تا از ترک خوردن و شکستن سنگها پیشگیری کنید. فاکتور دومی که باید به آن توجه کنید نوع و اندازه ملات است. اگر ملات ضخیم است و یا از جنسی غیر از سیمان ( چسب های خمیری , چسب های سرامیک و… ) استفاده شده است باید سایز پیچ را نیز تغییر دهید. اما به طور کلی استاندارد ترین سایزی که برای پیچ و رولپلاک نما وجود دارد و میتوانید از آن در اسکوپ کردن ساختمان های مختلف استفاده کرد پیچ 6 سانتی متری است.

یک سوال مهم

حتما تا حالا سوال مهمی برایتان پیش آمده و آن هم این است که تا بعد از پیچ و رولپلاک نما، این پیچ ها در ظاهر ساختمان دیده میشوند؟ پاسخ خیر است. زیرا بعد از اتمام کار بتونه ای به رنگ سنگ نما ساخته میشود و بر روی پیچ و رولپلاک زده میشود. در ساخت این بتونه ها باید قابلیت آب گریزی لحاظ شود تا در بارندگی ها از بین نروند و دچار فرسایش نشوند. اگر اجرای بتونه به درستی انجام شود قابلیت دید ندارد و از فاصله حداقل 5 متری قابل رویت نیستند. برای اینکه نمای ساختمان تمیز و زیبا شود بهتر است بعد از اجرای بتونه نماشویی انجام دهید.


پیچ و رولپلاک نما
پیچ و رولپلاک نما بعد از چند سال

بسیاری از افراد این سوال را میپرسند که ما چند سال پیش اقدام به نمای ساختمان کرده ایم و اکنون قصد داریم پیچ و رولپلاک نما را انجام دهیم آیا امکان پذیر است؟ بله. حتی بعد از چند سال از اجرای نما میتوان اقدام به اسکوپ کردن آن کرد. زیرا جلوی ضرر را از هر کجا که بگیرید منفعت است. وقتی ساختمان را بدون پیچ و رولپلاک نما میکنید بعد از چند سال احتمال سقوط سنگ ها بسیار بالا می رود و امنیت جانی ساکنین را به خطر می اندازد. پس اگر شما هم چند سال از نما کردن ساختمان تان میگذرد و تا به حال به فکر اسکوپ کردن آن نبودید بهتر است که دست به کار شوید و از متخصصین و افراد حرفه ای در این حوزه بخواهید که ساختمان را پیچ و رولپلاک نما انجام دهند.


پیچ و رولپلاک نما

انواع پیچ و رولپلاک نما 

بعد از اینکه به بهترین نوع پیچ ها برای انجام اسکوپ ساختمان اشاره کردیم نوبت به معرفی بهترین رول پلاک می رسد. مهم ترین نکته در استفاده از انواع پیچ رول پلاک سنگنما و جنس ملات پشت کار است. زیرا برخی از رول پلاک ها مخصوص استفاده در ملات های خشک و برخی دیگر مخصوص استفاده در ملات های تر هستند. منظور از ملات های تر ملات هایی هستند که در حین انجام کار میخواهیم رولپلاک را در آن نصب کنیم و منظور از ملات خشک این است که بعد از خشک شدن اقدام به رول پلاک آن کنیم. بعد از بررسی این جوانب باید اقدام به تهیه و استفاده از رولپلاک کرد. در ادامه به معرفی رولپلاک هایی که به طور معمول در نماسازی از آن ها استفاده میشود می پردازیم:

پیچ و رولپلاک نما
رولپلاک توکار

اگر قصد دارید در حین ملات زدن سنگ ها را پیچ و رولپلاک کنید باید از رول پلاک های توکار بهره بگیرید. این رولپلاک ها قابل استفاده در ملات تر هستند که به صورت دندانه دندانه ساخته می شوند و دو یا چهار بر هستند. در کشور ما معمولا در هنگام ملات زدن عملیات پیچ و رولپلاک انجام میشود به همین دلیل رولپلاک توکار استفاده بیشتری را در نماسازی دارد. این نوع از رولپلاک ها به این دلیل که هیچ لبه اضافه ای ندارند به خوبی وارد ملات شده و سطح جانبی را بر روی کار ایجاد نمیکنند. رول پلاک های توکار به راحتی توسط بتونه پوشش داده میشوند و ظاهر نما را تحت تاثیر قرار نمیدهند.

پیچ و رولپلاک نما
رولپلاک روکار

رولپلاک روکار به دلیل لبه ای که دارد نمیتواند مانند رولپلاک توکار کاملا به درون سطح نفوذ کند. به همین دلیل در نمای ساختمان کمتر از آن استفاده میشود. از این نوع رولپلاک بیشتر برای نصب قطعه هایی بر روی سطوح استفاده میشود.

پیچ و رولپلاک نما
رولپلاک پروانه ای

از این رولپلاک در مقاوم سازی نمای ساختمان استفاده میشود اما در مستحکم کردن سنگ نما کاربرد کمتری دارد زیرا برای استفاده از آن باید پشت سنگ خالی باشد تا بتواند به صورت شاخه ای باز شود. ملات که در پشت سنگ نما استفاده میشود اجازه باز شدن شاخه های رول پلاک پروانه ای را نمیدهد.

پیچ و رولپلاک نما
رولپلاک فیشر

بیشترین استفاده رولپلاک فیشر نصب قطعه بر روی سطوح است. برای استفاده از این رولپلاک نیازی به استفاده از ملات در پشت سنگ نیست. رولپلاک فیشر نیاز به سوراخکاری بزرگ دارد به همین علت نمی توان برای انواع نما از این نوع رولپلاک استفاده کرد. این قطعه در ایران نیز تولید میشود.


برای چه سنگ هایی می توان از پیچ و رولپلاک استفاده کرد؟

برای تمامی سنگ های بنای ساختمان ها می توان از پیچ و رولپلاک استفاده کرد. ولی کار پیچ رولپلاک روی هر سنگ به نوع و جنس سنگ بستگی دارد. در فرایند نصب پیچ و رولپلاک نما، به دلیل استفاده از ابزارهای صنعتی، ممکن است نمای ساختمان چهره زیبایی پیدا نکند. در این حالت ساختمان مانند یک ساختمان گلوله خورده است.

شرکت ما برای برطرف کردن این مشکل، از بتون، سیمان، و سفید رنگ هایی برای رنگ سنگ نما استفاده می کند. در واقع با استفاده از کارتک و لیسه، گل پیچ رولپلاک پنهان می شود.

پیچ و رولپلاک نما
نحوه اجرای نصب سنگ های افتاده از ساختمان به چه صورت انجام می شود؟

کادر مجرب ما با استفاده از طناب (راپل) به مکانی که سنگ سقوط کرده می روند و سنگ سقوط  کرده را به دقت اندازه گیری می کنند. در مرحله بعد، سنگ برش داده می شود و سوراخ می شود. سپس سنگ برش داده شده به محل پاکسازی شده ارسال می شود. برای محکم کردن پیچ رولپلاک روی سنگ، از چسب سنگ استفاده می شود.


مواد مورد نیاز برای پپچ رول پلاک نما

  • کابل برق سیار 50 متر
  • دریل هیلتی نسبتا قوی
  • مته مناسب جهت پیچ و رولپلاک نما ساختمان
  • پیچ و رولپلاک گالوانیزه به طول 6 سانتی متر
  • بتونه ضد آب همرنگ سنگ نمای ساختمان
  • چکش میخ کش دار، پیچ رولپلاک گوشتی برقی
پیچ و رولپلاک نما

مته و رولپلاک در اسکوپ کردن ساختمان

این امر بسیار حساس است. در این مواقع باید ابتدا نوع سنگ، ضخامت، بلورها و… را بررسی کنید. به طور مثال سنگی که ضخامت کمی دارد در برابر مته بسیار آسیب پذیرتر است و اگر بی محابا دریل را بر روی آن بزنید موجب شکستگی آن خواهد شد. سنگ هایی که دارای بلورهای درشت هستند نیز باید در مته کاری آن ها بسیار دقت کرد تا دچار ترک نشوند. مناسبت ترین مته برای این نوع از سنگ ها مته های ظریف است. مته هایی که قطر کمی دارند و همچنین دریل هایی که دارای دیمر هستند باید در اسکوپ کردن سنگ های شکننده استفاده شوند. دریل هایی که دارای دیمر هستند زمان چرخش و سرعت مته را مشخص میکنند و اجازه نمیدهند که فشار مته بر روی سنگ زیاد شود.

فاصله استاندارد بین پیچ و رولپلاک ها 

بیشتر نما ها ازسنگ های بزرگ استفاده میکنند. همانطور که قبلا گفتیم سنگ های بزرگ نیاز به پیچ های بزرگ تری نیز دارند. اما این تمام ماجرا نیست. بلکه اکنون باید پیچ ها را با فاصله استاندارد از یک دیگر نصب کنیم. این فاصله بسیار مهم است. زیرا اگر فاصله بین پیچ ها زیاد باشد موجب کاهش استحکام و همچنین اگر فاصله بین پیچ ها کم باشد موجب شکستگی و ترک خوردن سنگ ها خواهد شد. پس برای سنگ هایی مانند گرانیت که در سایزهای بزرگ کار میشود بهتر است که هر 50 سانتی متر از یک پیچ و رولپلاک استفاده کرد. اگر این فاصله را کمتر کنید به معنی استفاده بیشتر از دریل و مته است. این مساله ممکن است آسیب های جدی به سنگ وارد کند. پس فاصله استاندارد را بین پیچ ها رعایت کنید.

پوشش پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان 

موردی که ممکن است بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از پیچ و رولپلاک نداشته باشند این است که تصور میکنند بعد از اتمام کار پیچ هایی که بر روی سنگ ها کار گذاشته شده است در معرض دید قرار میگیرد. در صورتی که این گونه نیست. زیرا پس از اتمام بتونه ای همرنگ با رنگ سنگ نما ساخته میشود و بر روی پیچ ها زده میشود. این بتونه باید به درستی ساخته شود و قابلیت آب گریزی داشته باشد تا در هنگام بارش باران آسیب نبیند میتواند ظاهری زیبا به نمای ساختمان شما بدهد که در فاصله چند متری نیز قابل رویت نباشند.


مراحل انجام پیچ و رولپلاک نما

پاکسازی سطح

اگر ساختمان شما قبلا نمای دیگری داشته و اکنون قصد دارید نمای جدیدی برای آن بسازید ابتدا باید سنگ های قدیمی را به خوبی از روی سطح پاکسازی کنید. سنگ های شکسته و عدم پاکسازی سطح موجب ایجاد اختلال در روند صحیح کار خواهد شد. ممکن است وجود سنگ های اضافه در زیر کار موجب شود که سنگ نمای جدید به خوبی بر روی سطح نچسبد. عدم چسبندگی سنگ بر روی سطح خطراتی از جمله سقوط سنگ را در پی خواهد داشت.

پیچ و رولپلاک نما
برش کاری

بعد از پاکسازی سطح باید اقدام به برش سنگ ها کرد. نوع سنگ در برش آن ها بسیار مهم است. به طور مثال سنگ هایی مانند مرمریت و چینی معمولا در سایزهای بزرگ و نیم متری برش داده میشوند. زیرا از استحکام بالایی برخودار هستند. اما سنگ هایی مانند سنگ های آنتیک باید در ابعاد کوچکتر برش زده شوند زیرا بسیار حساس و شکننده هستند و ممکن است در حین برش دچار آسیب شوند. در تصویر دستگاه برش سنگ ساختمانی را مشاهده میکنید.

سوراخ کردن نما 

بعد از اینکه سنگ های نما را در قطعات مورد نظر و صحیح برش دادید نوبت به سوراخ کاری سطح زیر نما می رسد. در این مرحله باید جاهای مناسب سطح را سوراخ کاری کنید تا بتوانید در مرحله بعد اقدام به پیچ و رولپلاک کردن آن کنید.

پیچ و رولپلاک کردن سطح 

در این مرحله باید سنگ ها را پیچ و رولپلاک و آن ها را آماده نصب کنید. نکات مهم در پیچ و رولپلاک کردن ( استفاده از دریل دیمر دار , مته مناسب و.. ) را در هنگام کار فراموش نکنید. اگر قصد دارید از سنگ های آنتیک استفاده کنید و نمیتوانید آن ها را به وسیله دریل سوراخ کنید باید در این مرحله اقدام به چسب زدن پشت سنگ ها کنید. چسب های پودری و مخصوص سرامیک برای این نوع از سنگ ها مناسب اند. زیرا توانایی چسبانندگی بالایی دارند و میتوانند سنگ ها را به خوبی در جای خود مستحکم کنند.

پیچ و رولپلاک نما
بتونه کاری 

همانطور که قبلا گفتیم بسیاری از افراد نگران نمایان شدن پیچ و رولپلاک ها بعد از انجام نماکاری هستند. در این مرحله باید اقدام به ساخت بتونه همرنگ با سنگ ها کرد و آن ها را بر روی مکان های مورد نظر زد تا ظاهر زیبای ساختمان تحت تاثیر منفی قرار نگیرد. بتونه های آب گریز موجب دوام و مقاومت بیشتری می شوند.

بندکشی

بعد از بتونه کاری و رنگ کردن محل پیچ و رولپلاک ها باید سنگ ها را بند کشی کرد. در بند کشی کردن تمام سنگ ها به خوبی به یکدیگر متصل شده و آب بندی میشوند تا هیچ گونه آب و رطوبتی قابلیت نفوذ در بین سنگ ها را نداشته باشد.


پیچ و رولپلاک نما

چرا در پیچ و رولپلاک نما ساختمان از پیچهای ضد آب استفاده می شود؟

به دلیل اینکه پیچها در مجاورت هوای نامناسب از قبیل باران، برف، خاک، و هوا مقاوم باشند و زنگ نزنند و از بین نروند. در غیر اینصورت، اگر از پیچ و رولپلاک های نامرغوب استفاده شود، پیچ و رولپلاک از بین می روند و دوباره ایجاد خطر می کنند.

پیچ های زنگ زده از خود زنگ آب پس می دهند. این مسئله در نمای ساختمان تاثیر داشته و جلوه بدی به ساختمان می دهند.

دریل مناسب برای کار در پیچ و رولپلاک ساختمان دارای چه ویژگی هایی است؟

معمولا از دریلی استفاده می شود که دارای ضربه چکش ریزی و دیمردار است و به سنگ آسیب نمی رساند. اگر ترکی روی سنگ مشاهده شود، حتما باید دو طرف سنگ را پیچ و رولپلاک کرد تا محکم شود.

فردی که این کار را انجام می دهد، باید تجربه بالایی داشته باشد. کارشناس تشخیص می دهد که یک سنگ به چه تعداد پیچ و رولپلاک نیاز دارد تا محکم شود. استفاده از پیچ و رولپلاک زیاد باعث خرد شدن و ریزش سنگ می شود.

پیچ و رولپلاک نما

توضیحات کلی از انواع خدمات گروه ما

تمام خدمات گروه ما بدون نیاز به داربست می باشد و اجرای کار با روش راپل و یا دسترسی با طناب می باشد: خدماتی مانند مقاوم سازی سنگ نما توسط پیچ و رولپلاک نما و یا چسب های فوق قوی، نما شویی و شستشو انواع نماهای ساختمان صنعتی اجرای نانو سنگ، چوب، اجر، سیمان و شیشه، اجرای رزین سنگ، آجر، رنگ آمیزی نما و یا نقاشی نما روی سیمان، فلز و سنگ، نورپردازی نما و ده ها خدمات دیگر که در اختیار شما قرار می گیرد.

پس از تماس شما و هماهنگ کردن برای بازدید توسط کارشناسان ما قرار داد بین طرفین منعقد میگردد. تمامی پرسنل دارای بیمه مسولیت و حوادث می باشند. پرسنل آموزش دیده و دارای مهارت، و ابزارالات استاندارد می باشد. ما با صدها پروژه موفق و رزومه قوی اماده همکاری با شما هموطنان عزیز می باشیم.

پیچ و رولپلاک نما

shahnaz گفته :

سلام چه طور میشه تخیص داد که سنگ نما ساختمان چه زمانی به تعمییر و بازسازی نیاز دارد ؟

parinaz1 گفته :

سلام وقتتون بخیر عوامل مختلفی در تصمیم گیری برای تعمیر نما ساختمان وجود دارد نما ساختمان شما توسر متخصصین ما دیده بشه تا به طور دقیق در این مورد نظر داده بشه شما می توانید با کارشناسان ما در پیچ و رولپلاک نما در ارتباط باشید.

کمال شهراری گفته :

سلام برای پی و رولپلاک کردن نما انتخاب اندازه پیچ می توانند توسط خودمان انجام بگیرد و یا باید توسط کارشناسان تشخیص داده بشه

parinaz1 گفته :

سلام وقتتون بخیر انتخاب اندازه پیچ برای نما ساختمان کار تخصصی است که بهتر است برای جلوگیری از انتخاب نادرست و آسیب به نما ساختمان از کارشناسان ما بخواهید تا با بازدید از نما ساختمان و توجه به سنگ و موارد تاثیر گذار در آن بهترین انتخاب را داشته باشید.

shayan گفته :

سلام چرا از چکش در پیچ و رولپلاک کردن نما استفاده نمی شود ؟

sarabyt گفته :

سلام وقتتون بخیر، استفاده از چکش باعث صدمه زدن به سنگ می شود برای جلوگیری از این آسیب استفاده از مته های مخصوص پیشنهاد میشود.شما می توانید جهت دریافت اطلاعات تخصصی تر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

mohammad گفته :

سلام چه مواردی روی قیمت خدمات پیچ و رولپلاک نما تاثیر دارد؟

sobhan3 گفته :

عوامل مختلفی بر قیمت خدمات پیچ و رولپلاک نما تثیر دارند مانند نوع سنگ، نوع پیچ و رولپلاک و همینطور مساحت کار و استفاده از راپل و داربست. برای اطلاعات بیشتر شما می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

کمالوند گفته :

سلام خسته نباشید. قیمت وسیله های راپل به چه صورتی هستش؟

sobhan3 گفته :

سلام ممنون. قیمت وسایل راپل ثابت نیست و کاملا به کیفیت وسایل بستگی دارد. پیشنهاد می شود همیشه برای اطمینان کار لوازم با کیفیت، هرچند با قیمت بالاتر خریداری شود. برای اطلاعات بیشتر هم می توانید با کارشناسان ما در شرکت اوج سازان تماس بگیرید.

SAMERIAN گفته :

آیا نما های نوساز نیز نیاز به پیچ و رولپلاک نما دارند؟ یا صرفا این کار برای ساختمان های قدیمی استفاده می شود؟

parinaz1 گفته :

سلام وقتتو بخیر بله در نمای ساختتمان های نوساز نیز از پیچ و رولپلاک نما استفاده می شود تا از خطرات جانی و مالی جلوگیری شود در حالی که در ساختمان های نوساز این امر بستگی به نوعع سنگ نما و نمای ساختمان دارد در ساختمان های قدیمی این امر ضروری است و باید انجام شود در صورت به اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان اوج کاران در زمینه پیچ و رولپلاک نما در ارتباط باشید.

Majid گفته :

سلام خسته نباشید و مرسی از مطلب خوبتون. برای همه سنگا میشه از پیچ و رولپلاک نما استفاده کرد؟

sobhan3 گفته :

بله خدمات پیچ و رولپلاک نما برای تمامی سنگ های ساختمانی امکان پذیر می باشد.

AmirAli گفته :

سلام خسته نباشید. آیا رنگ آمیزی ساختمان هم شامل خدمات راپل می شود؟

sobhan3 گفته :

ممنون از شما. بله زنگ آمیزی ساختمان هم شامل خدمات کار با راپل می شود. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

saeed mofateh گفته :

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. آیا کار راپل کاران امنیت لازم را دارد؟ ممکن نیست سقوط کنند؟

sobhan3 گفته :

سلام مرسی از لطف شما. بله راپل کاران بوسیله تجهیزات ایمنی حرفه ای محافظت می شوند و کار راپل کاران امنیت بیشتری نسبت به کسانی که با داربست کار می کنند دارد.

پویا گفته :

سلام ممنون از مطلب خوبتون. اگر ما نما رو پیچ و رولپلاک کنیم باعث نمیشه پیچ هایی که معلومه نما رو بد کنه؟

sobhan3 گفته :

سلام ممنون از شما. برای این موضوع هم راه حل خوبی هست که همکاران ما با بتونه کاری جای پیچ ها را می پوشانند و از این بابت نگرانی ای وجود ندارد.

پرویز گفته :

سلام خسته نباشید. آیا شستشوی نمای ساختمان هم شامل خدمات راپل می شود؟

sobhan3 گفته :

سلام ممنون از شما. بله شستشوی نما هم جزوی از خدمات راپل می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

علی آقا گفته :

واقعا ممنونم از اطلاعات خوبتون خیلی دوست داشتم بیشتر با زمینه کاری راپل آشنا بشم.

sobhan3 گفته :

ممنون از حسن انتخاب شما و لطف شما دوست عزیز.

ولی گفته :

سلام خسته نباشید. آیا همکاران شما کار های واکس و رزین کاری نما هم انجام می دهند؟

sobhan3 گفته :

سلام ممنون از شما دوست عزیز. بله واکس نمای و رزین کاری نما جزوی از کار های اصلی راپل محسوب می شود.

سعیدی گفته :

سلام بر شما. چرا خدمات راپل از کار با داربست بهتر است ؟ فکر نمی کنید کار با داربست بهتر باشد ؟

sobhan3 گفته :

سلام دوست عزیز. هرکدام از این دو مورد مزایا و معایب خودش را دارد اما مزیت راپل این است که هم هزینه هایش به صرفه تر است، هم فضای کمتری اشغال می شود و هم اینکه زمان تلف نمی شود.

mohi گفته :

سلام. من اگر بخوام از خدمات پیچ و رولپلاک نمای شما استفاده کنم چه کاری باید انجام دهم ؟

sobhan3 گفته :

سلام دوست عزیز و گرامی. بسیار خرسند می شویم. می توانید در بالای صفحه از طریق گزینه تماس با ما اقدام کنید.

حسین خداطلب گفته :

سلام خسته نباشید ببخشید شما نمای رزین سنگ هم کار میکنید؟

Amireza گفته :

سلام ممنون ، بله تیم ما خدمات نمای سنگ رزین هم اراِئه میده در این باره میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

علی معصومی گفته :

سلام وقت بخیر ، شما کار براق کردن نما هم انجام میدید؟

Amireza گفته :

سلام ، بله البته شما میتونید با ما از طریق شماره تماس هایی که در سایت گذاشته شده اند تماس بگیرید ، همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه براق کردن نما میتونید به بخش وبلاگ مراجعه و با سرچ این عنوان مقاله سایت ما را مطالعه کنید

omid گفته :

سلام وقت بخیر پولیش سنگ نما رو باید راپل کار انجام بده فقط؟

Amireza گفته :

سلام امید جان ، بله بهتر هست که این کار را راپل کار انجام دهد چون استفاده از رزین کاری نما با راپل و جلا دهنده سنگ اقدام به این کار و افزایش براقیت آن می کند. این روش باید توسط افراد و مجریان ماهر انجام شود.

مرتضی گفته :

هزینه ی تمیز کردن و براق کردن نما برای یک آچارتمان پنج طبقه چقدر میشه؟

mojtaba marashian گفته :

مرتضی جان در این باره با کارشناسان ما در تماس باشید

ahmadi گفته :

برای ترک نخوردن سنگ ها هنگام پیج و بست سنگ چ راهکاری رو پیش میگیرید؟

mojtaba marashian گفته :

احمدی جان یکی از فعالیت هایی که در این باره انجام میدیم استفاده از دریل های دیمردار و دارای ضربه ی چکشی است
البته نکات بسیار دیگری نیز رعایت میشود که در متن بالا میتوانید مشاهده کنید

حسین ترابی گفته :

سلام خسته نباشید من از بابت استحکام این پیچ رولپلاک ها نگرانم میشه بگید جنس این پیچ ها از چیه؟

Amireza گفته :

سلام دوست عزیز باید بهتون بگم اصلا نگران نباشید این پیچ ها “گالوانیزه” شده هستند و مقاوت بسیار قوی دارند.

حسن گفته :

خسته نباشید یه سوال داشتم اونم این که فاصله بین هر پیچ روپلاک در نما باید چقدر باشه؟

Amireza گفته :

سلام خدمت شما ، به طور میانگین میشه گفت هر ۵۰ سانتی متر برای استفاده از پیچ و رولپلاک مناسب هست.

نظرات دیگران درباره این مطلب

لطفا آدرس ایمیل خود را به درستی وارد نمایید ، پس از پاسخ به دیدگاهتان ایمیل ارسال خواهد شد.https://techstray.com