پیچ و رولپلاک نما چیست؟ آیا تا به حال به این مساله فکر کرده اید که چرا سنگ های ساختمانی را به وسیله پیچ و رولپلاک نما به سطح ساختمان نصب میکنند؟ آیا عدم استفاده از پیچ و رولپلاک باعث بروز مشکلاتی خواهد شد؟ آیا استفاده از پیچ و رولپلاک آسیبی به سنگ ها وارد نمیکند؟ در این مقاله به جنبه های مختلف آن میپردازیم تا شما با چگونگی و نحوه نصب سنگ ها به وسیله پیچ و رولپلاک نیز آشنا شوید. در این چندسال اخیر پیچ و رولپلاک و دیگر کارهایی که در ارتفاع انجام می شوند، با استفاده از طناب و دیگر ابزارات استاندارد جهان و توسط تیم حرفه ای و با تجربه و با رعایت نکات ایمنی انجام می شوند. استفاده از طناب به جای داربست برای پیچ و رولپلاک نما و دیگر خدمات ساختمانی در ارتفاع مثل نماشویی و نورپردازی دارای مزایای بسیاری است. استفاده از داربست زمان زیادی را میگیرد و همین طور فضای زیادی را اشغال می کند و باعث مزاحمت در رفت و آمد عابران و یا وسایل نقلیه شود. پیچ و رولپلاک نما بدون داربست و با طناب از خدمات تخصصی کار در ارتفاع گروه اوج کاران می باشد که با استفاده از طناب های مقاوم بر روی نمای شما بالا و پایین می روند و عملیات محکم سازی و مقاوم سازی و تثبیت سنگهای نمای ساختمان را انجام میدهند تا از سقوط و خطرات ناگواری که در پی خواهد داشت پیشگیری شود. به دلیل جلوگیری از ریزش سنگ نما بر اثر شل شدگی و عوامل محیطی انجام میشود. پیچ و رولپلاک نما امروزه امری بسیار ضروری است که به بررسی جنبه های مختلف آن خواهیم پرداخت.

رضا خانی : 09196155764

تاثیر عوامل طبیعی در افتادن سنگ های نما عوامل مختلفی مانند طوفان و زلزله میتواند باعث افتادن و سقوط سنگ های نما شود. همچنین برخی از عوامل شیمیایی و فیزیکی مانند انجماد و ذوب آب در حفره های سنگ های نما باعث ایجاد ترک و جدا شدن بخشی از سنگ نما می شود. اگر در نمای ساختمان از سنگ های بزرگ و سنگینی مانند گرانیت استفاده کرده اید این خطرات دو چندان خواهد شد. زیرا اگر یکی از سنگ های نما سقوط کند، امنیت جانی ساکنین به خطر خواهد افتاد. پس به وسیله پیچ و رولپلاک سنگ های نما را مستحکم میکنند تا علاوه بر تامین امنیت بتوانند ظاهری زیباتر نیز برای ساختمان به وجود آورند.

اسکوپ کردن ساختمان نام دیگر پیچ و رولپلاک کردن سنگ های نما ” اسکوپ ” است. افرادی که در نما سازی مهارت بالایی دارند و علاوه بر آموزش های تخصصی که دیده اند هنر زیبایی شناسی دارند گزینه مناسبی برای نماکاری ساختمان شما هستند. زیرا نمای بیرونی ساختمان در معرض دید است و باید به بهترین نحو زیباسازی شود و هر گونه اشتباهی در انجام عملیات نما موجب نازیبا شدن ساختمان شما خواهد شد. اسکوپ کردن به شکل های مختلفی انجام می گیرد مانند روش لقمه گذاری، روش سیم مفتول، روش اسکوپ دو پایه و روش دیگر که در استحکام نمای ساختمان نقش بسزایی دارد. برای اسکوپ کردن ساختمان باید یکسری موارد از جمله سایز پیچ برای اسکوپ کردن نما و فاصله بین پیچ ها رعایت شود.

سایز پیچ برای اسکوپ کردن نما طبیعتا سایز پیچ برای اسکوپ کردن نما در پیچ و رولپلاک نما کاملا بستگی به ضخامت سنگ دارد و ملات پشت سنگ نیز امری تعیین کننده در استفاده از پیچ است. معمولا برای سنگ هایی که ضخامتی در حدود 5/1 سانتی متر دارند باید از پیچی استفاده کرد که حداقل 4 برابر از آن بلندتر است یعنی پیچ 6 سانتی متری. سنگ هایی که ضخامتی بین 2 تا 3 سانتی متر دارند باید از پیچی با سایز 8 سانتی متر برای اسکوپ کردن استفاده کنند. هر چه ضخامت سنگ بالاتر میرود سایز پیچ نیز بیشتر میشود. اما این نکته را مدنظر داشته باشید که هر چه سنگ ضخامت کمتری داشته باشد باید مته نازک تری جهت سوراخ کاری استفاده کرد تا سنگ دچار شکستگی و ترک خوردگی نشود.

فاصله بین پیچ ها برای پیچ و رولپلاک کردن نما در ساختمان همانطور که نباید از تعداد کم پیچ استفاده کرد، نباید تعداد زیادی نیز به کار برد. اگر از تعداد کم استفاده کنید باعث کاهش استحکام سنگ ها خواهد شد و ممکن است تعداد پیچ ها تحمل بار سنگین سنگ ها را نداشته باشد و سنگ ها در صورت کنده شدن سقوط کنند. اما استفاده از تعداد زیاد پیچ نیز ممکن است باعث شکستگی سنگ و ایجاد ترک در آن شود. پس بهترین حالت این است که در سنگ هایی با عرض 40 سانتی متر و طول یک متر هر 50 سانتی متر از یک پیچ و رول پلاک استفاده کنید. از دریلی که برای سوراخ کاری استفاده میکنید بهتر است که دارای دیمر باشد تا چرخش و سرعت را تحت کنترل داشته باشید.

قیمت پیچ و رولپلاک نما

قیمت پیچ و رولپلاک نما ی ساختمان در تهران و شهرستان به نوع سنگ، تعداد سنگ، کوچک یا بزرگ بودن سنگ، ظاهر و نمای ساختمان و نرخ کار بستگی دارد. نرخ کار پیچ و رولپلاک نما از متری 6 تا 12 هزار تومان می باشد. البته این قیمت ثابت نیست چون متراژ و مساحت نمای ساختمان تاثیرگذار است. در مساحت بالا، تعداد پیچ رولپلاک بیشتری استفاده می شود. مورد دیگری که باعث افزایش قیمت می شود، تعداد سنگ های افتاده است.

انواع پیچ و رولپلاک بعد از اینکه به بهترین نوع پیچ ها برای انجام اسکوپ ساختمان اشاره کردیم نوبت به معرفی بهترین رول پلاک می رسد. مهم ترین نکته در استفاده از انواع پیچ و رولپلاک نما و جنس ملات پشت کار است. زیرا برخی از رول پلاک ها مخصوص استفاده در ملات های خشک و برخی دیگر مخصوص استفاده در ملات های تر هستند. منظور از ملات های تر ملات هایی هستند که در حین انجام کار میخواهیم رولپلاک را در آن نصب کنیم و منظور از ملات خشک این است که بعد از خشک شدن اقدام به رول پلاک آن کنیم. بعد از بررسی این جوانب باید اقدام به تهیه و استفاده از رولپلاک کرد. رولپلاک هایی معمولادر نماسازی از آنها استفاده میشود : رولپلاک تو کار ، رولپلاک رو کار ، رولپلاک پروانه ای ، رولپلاک فیشر

رولپلاک توکار اگر قصد دارید در حین ملات زدن سنگ ها را پیچ و رولپلاک کنید باید از رول پلاک های توکار بهره بگیرید. این رولپلاک ها قابل استفاده در ملات تر هستند که به صورت دندانه دندانه ساخته می شوند و دو یا چهار بر هستند. در کشور ما معمولا در هنگام ملات زدن عملیات پیچ و رولپلاک انجام میشود به همین دلیل رولپلاک توکار استفاده بیشتری را در نماسازی دارد. این نوع از رولپلاک ها به این دلیل که هیچ لبه اضافه ای ندارند به خوبی وارد ملات شده و سطح جانبی را بر روی کار ایجاد نمیکنند. رول پلاک های توکار به راحتی توسط بتونه پوشش داده میشوند و ظاهر نما را تحت تاثیر قرار نمیدهند.

برای چه سنگ هایی می توان از پیچ و رولپلاک استفاده کرد؟ برای تمامی سنگ های بنای ساختمان ها می توان از پیچ و رولپلاک استفاده کرد. ولی کار پیچ رولپلاک روی هر سنگ به نوع و جنس سنگ بستگی دارد. در فرایند نصب پیچ و رولپلاک نما، به دلیل استفاده از ابزارهای صنعتی، ممکن است نمای ساختمان چهره زیبایی پیدا نکند. در این حالت ساختمان مانند یک ساختمان گلوله خورده است. شرکت ما برای برطرف کردن این مشکل، از بتون، سیمان، و سفید رنگ هایی برای رنگ سنگ نما استفاده می کند. در واقع با استفاده از کارتک و لیسه، گل پیچ رولپلاک پنهان می شود.

یک سوال مهم حتما تا حالا سوال مهمی برایتان پیش آمده و آن هم این است که تا بعد از پیچ و رولپلاک نما، این پیچ ها در ظاهر ساختمان دیده میشوند؟ پاسخ خیر است. زیرا بعد از اتمام کار بتونه ای به رنگ سنگ نما ساخته میشود و بر روی پیچ و رولپلاک زده میشود. در ساخت این بتونه ها باید قابلیت آب گریزی لحاظ شود تا در بارندگی ها از بین نروند و دچار فرسایش نشوند. اگر اجرای بتونه به درستی انجام شود قابلیت دید ندارد و از فاصله حداقل 5 متری قابل رویت نیستند. برای اینکه نمای ساختمان تمیز و زیبا شود بهتر است بعد از اجرای بتونه نماشویی انجام دهید.

مناسب ترین سایز پیچ و رولپلاک نما اولین فاکتوری که باید قبل از انتخاب سایز پیچ و رولپلاک در نظر بگیرید ابعاد و ضخامت سنگ است. به طور مثال اگر قصد دارید از سنگ های ضخیم و سنگینی مانند گرانیت و یا تراورتن استفاده کنید باید از پیچ های ضخیم تر بهره بگیرید تا پیچ بتواند به خوبی از سنگ عبور کند و وارد ملات پشت آن شود. هنگام سوراخکاری بر روی سنگ های نازک تر حتی الامکان از مته های ریز برای سوراخکاری استفاده کنید تا از ترک خوردن و شکستن سنگها پیشگیری کنید. فاکتور دومی که باید به آن توجه کنید نوع و اندازه ملات است. اگر ملات ضخیم است و یا از جنسی غیر از سیمان ( چسب های خمیری , چسب های سرامیک و… ) استفاده شده است باید سایز پیچ را نیز تغییر دهید. اما به طور کلی استاندارد ترین سایزی که برای پیچ و رولپلاک نما وجود دارد و میتوانید از آن در اسکوپ کردن ساختمان های مختلف استفاده کرد پیچ 6 سانتی متری است.

پوشش پیچ و رولپلاک در نمای ساختمان موردی که ممکن است بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از پیچ و رولپلاک نداشته باشند این است که تصور میکنند بعد از اتمام کار پیچ هایی که بر روی سنگ ها کار گذاشته شده است در معرض دید قرار میگیرد. در صورتی که این گونه نیست. زیرا پس از اتمام بتونه ای همرنگ با رنگ سنگ نما ساخته میشود و بر روی پیچ ها زده میشود. این بتونه باید به درستی ساخته شود و قابلیت آب گریزی داشته باشد تا در هنگام بارش باران آسیب نبیند میتواند ظاهری زیبا به نمای ساختمان شما بدهد که در فاصله چند متری نیز قابل رویت نباشند.

پیچ و رولپلاک نما

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

برترین ارائه دهنده خدمات پیچ و رولپلاک نما | با استفاده از متد های 2020 اگر در مورد خدمات ما ، قیمت انجام هر پروژه ، نحوه ارائه خدمات و… سوالی دارید با کارشناسان ما تماس بگیرد و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید

تماس با ما

پیچ و رولپلاک نما با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در تهران و حومه

رضا خانی : 09196155764

کانال یوتوب صفحه فیسبوک