طناب راپل

تمام ویژگی های طناب راپل - یکی از مهم ترین لوازم در حوزه تجهیزات راپل و خدمات کار در ارتفاع طناب راپل یا همان طناب کار است.


ویژگی های اصلی طناب راپل

طناب راپل یکی از حیاتی ترین ابزارهای مورد نیاز راپل کار است. راپل کاران برای قرار گرفتن در ارتفاع به ابزاری برای معلق نگه داشتن خود نیاز دارند. طناب راپل می تواند این وظیفه را به درستی انجام دهد اما به شرطی که به درستی انتخاب شود و نکات ایمنی در انتخاب آن در نظر گرفته شده باشد. در این مقاله به ویژگی های یک طناب راپل خوب اشاره می کنیم. برای اطلاعات بیشتر درباره پیچ و رولپلاک نما با طناب با کارشناسان ما در شرکت اوج یاران تماس بگیرید.

طناب راپل

طناب راپل 

طناب راپل با متریال های مختلفی ساخته می شوند که هر کدام از آن ها برای انجام کاری مناسب هستند. متریالی مانند پلاستیک و ابریشم از متریال های اصلی در تولید آن ها محسوب می شود. همچنین به کار بردن پنبه و کنف نیز در تولید آن ها لحاظ شده است. از طناب های راپل برای انجام کارهای مختلفی مانند کوهنوردی , نمای ساختمان و امداد و نجات استفاده می شود. اما ویژگی های یک طناب راپل خوب چیست؟

 • استاندارد باشد 

تامین امنیت جان راپل کاران به ابزارهایی است که استفاده می کنند. اگر این ابزارها استاندارد نباشند موجب به خطر افتادن جان آن ها خواهد شد. استاندارد بودن و داشتن تاییدیه های معتبر از اولین ویژگی هایی است که طناب راپل باید دارا باشد در غیر این صورت استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 • محکم باشد

طناب باید به حدی محکم باشد که توانایی تحمل وزن های زیاد را داشته باشد. استحکام طناب بعد از استانداد بودن دومین ویژگی مهم محسوب می شود. اگر طناب دارای استحکام بالایی نباشد ممکن است به هر دلیلی دچار پارگی و سقوط راپل کار شود.

 • سبک باشد 

راپل کاران در حین انجام کار در ارتفاع تحرک زیادی دارند. به همین دلیل طنابی که استفاده می کنند باید وزن کمی داشته باشد. سبک بودن طناب نه تنها از ویژگی های اصلی آن است بلکه موجب انعطاف پذیری و افزایش راندمان راپل کار نیز خواهد شد.

 • مقاوم در برابر پوسیدگی باشد 

عوامل بسیاری در پوسیدگی و کپک زدگی طناب موثر هستند. عواملی مانند استفاده از مواد نامرغوب در حین کار و …. از مهم ترین عوامل پوسیده شدن طناب در کوتاه مدت است. همین مساله موجب شده تا طناب هایی تولید و به بازار عرضه شوند تا در برابر انواع پوسیدگی ایمن باشند.

 • ضد آب باشد 

ضد آب بودن می تواند مشکلات ناشی از کار کردن در محیط های مرطوب را به حداقل برساند. تصور کنید راپل کاری در حال نماشویی یک ساختمان است. این فرد اگر از طناب ضد آب استفاده کند کار او سریع تر و بدون مشکلات بعدی انجام خواهد شد اما اگر طناب ضد آب نباشد با وجود مرطوب شدن وزن زیادی پیدا می کند و انعطاف خود را از دست می دهد.

 • نرم باشد 

میزان انعطاف طناب راپل می تواند موجب افزایش راندمان و کیفیت کار راپل کار شود. زیرا یکی از ویژگی های راپل دسترسی به مناطق دشوار در نمای ساختمان است. این مساله زمانی محقق خواهد شد که ابزارهای لازم در این خصوص در اختیار راپل کار قرار بگیرد. یکی از این ابزارها که موجب سهولت دسترسی فرد به تمام مناطق دشوار ساختمان خواهد شد طنابی نرم و منعطف است.

طناب راپل

 • خوش دست باشد 

بیشترین ارتباط راپل کار با طناب است زیرا مرتبا باید از آن در جهت حرکت و جابجایی استفاده کند. اگر طناب خوش دست نباشد و نتواند به راحتی نیاز راپل کار را در جابجایی برطرف کند طناب خوبی نخواهد بود و مشکلاتی را در حین کار به وجود خواهد آورد.

نکات مهم در استفاده از طناب راپل

در استفاده از طناب راپل باید نکات ایمنی را رعایت کرد. این نکات شامل :

 • حلقه کردن اضافه طناب 

اگر طناب به هر دلیل بلند است و اضافه آن در زیر دست و پای شما موجب می شود تا نتوانید کار خود را به درستی انجام دهید باید اضافه آن را در مقصد حلقه کنید.

 • عدم استفاده از طناب های مشکوک 

 طناب هایی که مشکوک به پاره شدن هستند و به وضوح مشاهده می کنید که آسیب هایی مانند زخمی شدن دارند به هیچ عنوان نباید از آن ها استفاده کنید. زیرا این گونه از طناب های مقاومت پایینی دارند و به محض اینکه وزن بالایی را متحمل شدند دچار پارگی و سقوط فرد خواهند شد.

 • عدم توجه به پیچ خوردگی 

 قبل از اینکه از طناب استفاده کنید پیچ و تاب آن را بررسی کنید. زمانی که طناب دارای پیچ است و شما اقدام به استفاده از آن می کنید در حین کار کردن با باز شدن پیچ آن مواجه خواهید شد که بسیار خطرناک است.

 • شستن طناب

بسته به اینکه از طناب راپل برای چه کاری استفاده می کنید باید بعد از اتمام هر برنامه آن را با آب شیرین شستشو دهید. تاکید بر شستن با آب شیرین به این دلیل است که اگر طناب به مدت زیادی با آب شور شسته شود به مرور زمان دچار پوسیدگی خواهد شد و کیفیت خود ر از دست می دهد.

روش نگهداری از طناب راپل 

    1-طناب راپل را به دور از گرد و خاک نگهداری کنید. بهترین راه برای حفظ آن از گرد و خاک این است که بعد از اتمام کار آن را در کیسه در بسته بگذارید. نفوذ خاک به درون طناب می تواند موجب پوسیدگی آن را فراهم کند.

طناب راپل

   

    2-تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی دلیل دیگری در پوسیدگی طناب راپل محسوب می شود. طناب مهم ترین ابزار راپل کار است و به هیچ عنوان نباید دچار پوسیدگی شود زیرا وظیفه آن تامین امنیت جان راپل کار است.

    3-برای جلوگیری از بریدن طناب آن را بر روی لبه های تیز قرار ندهید. همچنین پا گذاشتن بر روی آن نیز می تواند از عوامل بریده شدن آن باشد.

    4-به هیچ عنوان نباید طناب را با مواد شیمیایی شستشو دهید. اگر طناب به هر دلیلی آلوده و آغشته به موادی مانند روغن شد باید با آب سرد و محلول به خوبی آن را شست. برای خشک کردن طناب نیز آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. آن را در سایه بگذارید تا به آرامی خشک شود.

    5-قبل از شروع به کار طناب را به خوبی چک کنید تا در صورت مشاهد هر گونه مشکل آن را برطرف کنید.

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *