واکس نما

واکس نما

واکس نما جزو آن دسته از اموری است که موجب افزایش شفافیت و براقیت نما می شود. واکس نما دارای غلظت های متفاوتی است و هنگامی نتیجه اثربخشی دارد که دارای غلظت پایینی باشد. این روش توسط دستگاه هایی مخصوص انجام می شود که باید توسط افراد با تجربه صورت بگیرد. همچنین سوای خدمات واکس و براق کردن نما میتوانید قبل از آن خدمات شستشوی نمای ساختمان نیز درخواست دهید.

 

واکس نما چیست؟

نام دیگر واکس نما پولیش است. پولیش نوعی مواد شیمیایی مانند رزین است ( برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله رزین کاری نما با راپل را بخوانید) که توسط دستگاه های مخصوص بر روی نما زده می شود. نتیجه کار زیبایی و براق شدن نما است که امروزه اغلب افراد برای زیباسازی ساختمان از این روش استفاده می کنند. در شهرهای بزرگ مانند تهران که آلودگی زیاد است نمای ساختمان ها بعد از گذشت زمان دچار آلودگی و از دست دادن براقیت می شوند.

شرکت هایی در این زمینه وجود دارند که با خدمات راپل می توانند ساختمان شما را نوسازی کنند. واکس نما با راپل نیز از این امور محسوب می شود.

این کار بر روی نماهای سنگی نتیجه بهتری دارد زیرا سنگ ها معمولا دارای سطحی صاف هستند و پولیش دادن آن ها باعث می شود که بیش از پیش براق شوند. البته نماهایی که آجری یا سنگی هستند برای افزایش درخشندگی آن ها می توان از ساب استفاده کرد. ساب یا سنگ سابی باعث پاکسازی نمای می شود.

 

این کار چه مزایایی دارد؟

محافظت از نما

نمای ساختمان بعد از واکس بسیار براق و درخشان می شود. اغلب واکس هایی که بر روی نما زده می شود باعث ایجاد لایه ای محافظ بر روی آن شده که مهم ترین وظیفه آن حفاظت از سنگ نما در برابر آلودگی هایی مانند کرد و غبار است. همچنین آب گریز شدن نما یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای این امر محسوب می شود .

بازسازی سنگ ها

سنگ های نما به دلایل مختلفی با گذشت زمان دچار آسیب هایی مانند خط و خش می شوند .خراش های جزیی و عمیق نیز یکی دیگر از این صدمات به شمار می روند. به این دلیل که اغلب واکس ها با مواد رزین انجام می شوند قابلیت بازسازی سنگ ها را دارند و خراش های نما را پوشش می دهند.

 

واکس نما

ضد آب کردن نما

برخی از متریال نما مانند آجر قابلیت جذب آب را دارند. نفوذ و جذب آن به آجر باعث می شود که به مرور زمان دچار شوره و سفیدک شوند. برای رفع این مشکل می توانید از واکس زدن نما استفاده کنید. موادی شیمیایی که بر روی آجر زده می شوند موجب می شود تا در برابر جذب آب مقاوم شوند و قابلیت ضد آب پیدا کنند که در نتیجه طول عمر نمای آجری به میزان چشم گیری افزایش پیدا می کند.

نماشویی

یکی از نکات مهمی که قبل از این کار انجام می شود نماشویی است. نما شویی باعث می شود که تمام آلودگی ها از سطح نما پاکسازی شوند. بعد از اینکه نما کاملا خشک شد می توانید واکس زدن نما را شروع کنید.

عدم محدودیت در متریال

در واکس نمای ساختمان هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما با هر متریالی که دارید می توانید واکس زدن نمای ساختمان را انجام دهید. چوب , سنگ , آجر و … قابلیت واکس کاری را دارند. البته اگر نمای ساختمان شما از چوب ساخته شده است بعد از این امر از جلوه ای بی نظیر برخوردار خواهد شد زیرا مواد رزین که برای واکس زدن نما به کار می رود با ترکیب در چوب بسیار زیبا و چشم نواز می شود.

 

نکات مهم در واکس نما

  • قبل از شروع عملیات رزین کاری نما با راپل و واکس نمای ساختمان باید نما شویی انجام شود. زیرا در صورتی که آلودگی هایی مانند آلودگی های شیمیایی و گرد و غبار بر روی متریال نما وجود داشته باشد باعث می شود تا مواد رزین تاثیر چندانی بر روی نما نداشته باشند.
  • مواد رزین باید در برابر اشعه خورشید مقاوم باشند. در غیر این صورت بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه شاهد پوسیدگی و کاهش چسبندگی در آن خواهیم بود و بدین ترتیب تاثیر واکس نمای ساختمان از بین خواهد رفت.
  • واکس نما باید غلظت مطلوبی داشته باشد. اگر مواد رزین دارای غلظت بسیار بالایی باشد باعث می شود تا به خوبی نمای ساختمان براق نشود. به همین دلیل هر چه غلظت مواد کمتر باشد تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت.
  • اگر در اقلیمی زندگی می کنید که بارش باران و برف به میزان زیادی است می توانید با استفاده از واکس نمای ساختمان آن را نانو کنید. نانو کردن نما باعث می شود تا متریال قابلیت آب گریزی پیدا کنند و مانع از نفوذ آب شوند.
  • استفاده از مواد رزین بر روی سطوح صاف و متخلخل به یک صورت است. شما می توانید بر روی تمام سطوح نما واکس را انجام دهید.
  • واکس کردن نما باید بر روی نمای خشک انجام شود در غیر این صورت تاثیر گذاری آن به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند.

 

واکس نما

قیمت واکس نمای ساختمان

قیمت واکس نمای ساختمان بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می شود که در ادامه به هر کدام از آن ها اشاره می کنیم.

تعداد طبقات

طبیعتا هر چه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد هزینه نهایی آن افزایش پیدا می کند. زیرا نیاز به مواد , زمان و زحمت بیشتری دارد.

نوع متریال

نوع متریال نما در هزینه پولیش کردن آن بسیار مهم است. به طور مثال واکس کردن نمای سنگی هزینه کمتری نسبت به واکس کردن نمای چوبی دارد.

نوع واکس

نوع واکس و برند آن نیز می تواند در تعیین هزینه و قیمت تاثیر گذار باشد. مواد پولیش در برندها و کیفیت های مختلف در بازار موجود هستند که هر چه کیفیت آن بهتر و برند آن شناخته شده تر باشد قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

 

 

نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *