میثم رضاخانی 6155764-0919

خدمات نمای ساختمان در تهران

پیچ و رولپلاک نما و شستشوی نما

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان
علت سقوط سنگ نما چیست و چگونه ترمیم می شود؟

علت سقوط سنگ نما چیست و چگونه ترمیم می شود؟

سقوط سنگ نما

سقوط سنگ نما موجب ایجاد خسارات مالی و جانی خواهد شد. به همین دلیل در این مقاله به عوامل مهم در ریزش سنگ ها اشاره می کنیم. موارد مختلفی مانند استفاده از مجری غیر حرفه ای , هوازدگی سنگ ها , اختلاط غیر اصولی ملات و … جزو عوامل سقوط سنگ نما هستند. برای اطلاعات بیشتر از پیچ و رولپلاک نما شما می توانید با کارشناسان ما در شرکت اوج یاران تماس بگیرید.

 

 

عوامل سقوط سنگ نما چیست ؟

عوامل سقوط سنگ نما چیست؟ سنگ هایی که بر روی سطح نما نصب می شوند بنابر دلایل مختلفی بعد از گذشت مدت زمانی دچار شل شدگی و ریزش می شوند. این مساله موجب نا امنی و ایجاد خسارات زیادی خواهد شد. بازسازی و ترمیم نما می تواند مشکل را حل کند. در ادامه به بررسی عوامل سقوط سنگ نما می پردازیم.

 

عدم مقاومت کششی ملات

ملات سیمان دارای هیچ گونه مقاومت کششی نیست. به همین دلیل نمی تواند نیروی حاصل از آن را جذب کند و بعد از گذشت مدتی سنگ های نما دچار ترک و ریزش می شود. نیروهای کششی از طریق عواملی مانند وزش باد بر سنگ ها تحمیل می شود به همین خاطر افتادن و ریزش سنگ ها در هنگام وقوع طوفان و تندباد بیشتر از سایر مواقع است. نکته مهمی در این مساله وجود دارد این است که معمولا سنگ هایی که در ارتفاع بیشتری قرار دارند سریع تر از سایر طبقات دچار سقوط می شوند.

 

عدم پیچ و رولپلاک کردن سنگ ها

تمام سنگ های نما بدون استثناء باید در هنگام نصب بر روی نمای ساختمان پیچ و رولپلاک شوند. پیچ و رولپلاک کردن آن ها موجب افزایش ایمنی و مستحکم شدن آن ها خواهد شد. بهترین فاصله بین پیچ ها هر 40 سانتی متر یکبار است. این فاصله با توجه به نوع سنگ و وزن آن متغیر می باشد. به طور مثال سنگ هایی مانند مرمرمیت چینی که دارای بلورهای زیادی در خود است باید فاصله بین پیچ ها را افزایش داد چون احتمال شکستگی و ترک در آن ها بیشتر است. اما سنگ هایی که وزن زیادی دارند و به دلایل مختلفی فاقد قدرت چسبندگی بر روی ملات هستند باید فاصله بین پیچ و رولپلاک را کمتر کرد تا در هنگام وقوع عوامل طبیعی شاهد سقوط سنگ نما نباشیم.

 

نفوذ آب به پشت سنگ نما

یکی از عواملی که اغلب مجریان حرفه ای توصیه می کنند این است که در فصل زمستان اقدام به نماکاری ساختمان نکنید. زیرا به دلیل برودت هوا آب موجود در ملات سیمان دچار یخ زدگی می شود و بعد از اینکه ملات را در پشت سنگ نما قرار دادید در طول روز و با بالا رفتن دمای هوا یخ آن آب خواهد شد. این انبساط و انقباض های مکرر موجب می شود تا سنگ به مرور زمان دچار شل شدگی شود. آبی که در پشت سنگ به تله می افتد یکی از مهم ترین عوامل در سقوط سنگ نما محسوب می شود و عمر نما را کم می کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله عوامل ریزش سنگ نما را مطالعه کنید.

 

سقوط سنگ نما

هوا زدگی

هوازدگی و آلودگی هوا یکی از معضلات شهرهای صنعتی و بزرگ است. وجود آلاینده هایی مانند دی اکسید سولفور و اکسیدهای نیتروژن موجب می شود تا سنگ ها به خوبی به ملات نچسبند و کیفیت آن ها کاهش پیدا کند. باران های اسیدی را نیز می توان در دسته اصلی ترین عوامل سقوط سنگ نما قرار داد. زیرا این گونه از باران ها تمام آلاینده های موجود در هوا را به سمت سمت پایین می کشانند که باعث می شود در طول سال های متمادی سنگ های نما دچار آسیب های فراوانی شوند. رنگ پریدگی و فرسایش سنگ ها نیز به همین دلیل اتفاق می افتد.

 

خطاهای انسانی

اغلب عواملی که باعث ریزش و سقوط سنگ نما می شود در دسته خطاهای انسانی قرار دارند. به طور مثال برخی از مجریان غیر حرفه ای برای درست کردن ملات اقدام به ترکیب نخاله و یا خاک سنگ در ملات می کنند. این روش به شدت کیفیت کار را تحت الشعاع قرار می دهد. یکی دیگر از خطاهای انسانی که باعث بروز این مشکل می شود عدم نگهداری صحیح از ملات است. در طی خشک شدن ملات باید مرتب آن را آب باشی کرد تا ملات به صورت لایه ای خشک نشود. همچنین خشک کردن سریع ملات سیمان نیز جزو این خطاها محسوب می شود.

 

عدم مسطح کردن سطح نما

هنگامی که قصد دارید سنگ نما را بر روی سطح نصب کنید ابتدا باید سطح نما را به خوبی یکدست و مسطح کنید. زیرا نصب سنگ های نما بر روی سطحی ناهموار بسیار خطرناک است. میزان چسندگی سنگ به سطح کاهش پیدا می کند. از طرفی دیگر هنگامی که ملات را بر روی سطح می زنید باید ملات یکدست باشد تا به خوبی سنگ را در محل مستحکم کند.

 

سقوط سنگ نما

ترمیم سنگ نما چگونه است؟

بعد از اینکه به عوامل مختلف در سقوط سنگ نما اشاره کردیم باید به سراغ روش های بازسازی و ترمیم آن برویم. در این بخش به روش های ترمیم نماهای مختلف اشاره می کنیم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله ترمیم سنگ نکا بدون داربست مراجعه کنید.

برای ترمیم سنگ نما ابتدا لازم است تا سنگ های شکسته و ریخته را از سطح نما جدا کنید. سطح زیرش آن ها را به وسیله دستگاه های مخصوص صاف کنید. در ین روش بخش های ناهموار سطح برش داده می شوند و آماده نصب مجدد سنگ ها خواهد شد.

برای نصب مجدد سنگ ها باید آن ها را پیچ و رولپلاک کرد. به فاصله 40 سانتی متر از پیچ گالوانیزه و رولپلاک مخصوص استفاده کنید. سپس با قرار دادن ملات سیمان بر روی سطح سنگ ها را در محل مناسب قرر دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله سنگ کاری نمای ساختمان را بخوانید.

با انجام روش هایی مانند نانو نمای ساختمان می توانید مقاومت آن را به میزان چشم گیری افزایش دهید.

 

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − دوازده =

مقالات ما


کاربرد انواع رولپلاک چیست؟
 • 17
 • جولای
 • کاربرد انواع رولپلاک چیست؟

  انواع رولپلاک و موارد استفاده از آن رولپلاک قطعه ای است که در سازه های شکننده برای اتصال اجزاء با پیچ به دیوارها ...

  نصب گام به گام لوستر با پیچ رولپلاک لوستر
 • 21
 • جولای
 • نصب گام به گام لوستر با پیچ رولپلاک لوستر

  رولپلاک قطعه ای کمکی برای اتصال پیچ به سطح مورد نظر است. از پرکاربردترین استفاده ای آن در مقاوم سازی تمای ساختمان و ...

  سنگ نما چیست؟
 • 22
 • سپتامبر
 • سنگ نما چیست؟

  چه سنگ هایی در نمای ساختمان استفاده می شوند؟ نقش سنگ نما در زیبایی ساختمان انکار ناپذیر است. سنگ نما میتواند زیبایی محصور ...

  انواع نمای شیشه ای ساختمان
 • 25
 • سپتامبر
 • انواع نمای شیشه ای ساختمان

  نمای شیشه ای ساختمان جزو زیباترین نماها در ساختمان سازی محسوب میشود که طرفداران بسیار زیادی دارد. نام دیگر نمای شیشه ای ساختمان ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  09196155764

  پست الکترونیک

  rezaakhanii1360@gmail.com
  09196155764